Prenumerera

Logga in

Glöd · Debatt

AI tar över våra samveten

Ett litet barn i en säng på ett sjukhus.

Röda korset, Unicef och andra hjälporganisationer finns på plats i Gaza och rapporterar om läget – hela befolkningen riskerar hungersnöd medan världen ser på, skriver Nathalie Olivefalk. Om nu inte den svenska regeringen kan stå upp och kräva vapenvila, borde ändå Svenska kyrkan göra det.

DEBATT. Det var i ett digitalt sammanhang diskussionen uppstod kring huruvida bilderna på de avmagrade barnen i Gaza var autentiska, eller om AI hade redigerat dem till att vara värre än verkligheten. 

Att vi hamnat här, att vi inte längre tror på auktoriserad media och journalistik, är ett tecken på den avhumanisering och brist på empati hos mänskligheten. 

I Gaza finns flera auktoriserade organisationer på plats för att hjälpa i den akuta nöd som råder. Läkare utan gränser, Unicef, Röda korset med fler. Börjar vi ifrågasätta deras rapportering om läget i Gaza är vi på god väg att tappa bort oss själva och medmänskligheten. Hela Gazas befolkning riskerar hungersnöd, och världen ser på. 

Vi har sedan Trump tillträdde som USA:s president sett flera AI-skapade bilder på honom själv i diverse overkliga konstellationer. Exempelvis ett Gaza som utarmats på sitt folk och blivit en riviera för andra människor. Det kan vi i bästa fall skratta och ruska på huvudet åt, men AI-tekniken underminerar empatin och den riktiga verkligheten.  

Gazas befolkning behöver en röst som människor lyssnar till och som vädjar till vapenvila. Vårt grannland Norge är tydligare än Sveriges regering som ideligen backar från att kommentera folkmordet. 

En röst som saknas i Gazakrigets misär är Svenska kyrkan. Om inte politiker kan stå upp för nödvändigheten av vapenvila, så behöver Svenska kyrkan göra det. En verklig röst som fördömer krigets grymheter. Det är också vårt uppdrag som en del av den kristna världsvida kyrkan. 

Israels militär använder sig också av AI-teknik för att definiera Hamasmål, vilket också drabbar fler civila mål. Ett av AI-systemen är Lavender, som utför uppdrag helt kallsinnigt och mekaniskt. AI-tekniken kan lokalisera och definiera röster hos måltavlor i Gaza och tar inte hänsyn till antalet drabbade civila. 

Som vittnen till detta krig blir omvärlden dag för dag van vid dess grymheter, och det vi ser nu är hur AI-tekniken både kan utrota människor, men också skapa tveksamhet i den nyhetsrapportering som når oss. 

AI-tekniken tar inte hänsyn till att dess offer är levande människor. Men vi som är människor med förmåga att känna och förstå behöver agera i detta vansinniga krig i Gaza. 

AI-tekniken är på väg att ta över våra samveten.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV