Prenumerera

Logga in

Radar · Utrikes

Lula till Putin: ”Åk till Istanbul och förhandla”

Brasiliens president Luiz Inácio Lula da Silva uppmanar Vladimir Putin att delta i förhandlingar med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Turkiet för att försöka avsluta konflikten i Ukraina.

Brasiliens president uppmanar Vladimir Putin att inleda förhandlingar med Ukrainas president Zelenskyj för att försöka få slut på konflikten i Ukraina

Brasiliens president Luiz Inacio Lula da Silva uttalade på onsdagen att han personligen kommer att pressa Vladimir Putin att delta i förhandlingar med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i Turkiet. Han uppmanade också den ryske ledaren att inleda samtal och avsluta ”Moskvas invasion av Ukraina”, skriver den indiska tidningen Economic Times.

– Det kostar mig inget att säga: ”Hallå, kamrat Putin, åk till Istanbul och förhandla, för helvete”, säger Lula da Silva.

De planerade förhandlingarna i Istanbul på torsdagen skulle bli de första direkta samtalen mellan Kyiv och Moskva sedan 2022, kort efter Rysslands fullskaliga invasion.

Ukrainas utrikesminister uppmanade på tisdagen Brasilien att använda sitt inflytande för att få till stånd ett möte mellan Putin och Zelenskyj. Samma dag utfärdade Brasilien och Kina ett gemensamt uttalande där de kallade direkta förhandlingar för det ”enda sättet att få slut på konflikten”.

Zelenskyj uppmanade också USA:s president Donald Trump, som för närvarande reser i Mellanöstern, att besöka Turkiet och delta i samtalen.

Kreml har ännu inte meddelat om Putin själv kommer att närvara, utan har endast sagt att den ”ryska delegationen kommer att vara närvarande”.

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV