
Regeringen och Sverigedemokraterna vill tillåta användning av virtuella elstängsel i svensk djurhållning och har nu skickat ett förslag till EU-kommissionen – trots att flera experter efterlyser mer forskning om metoden.
Virtuella stängsel bygger på GPS-teknik. Genom ett halsband på djuret och en app i mobilen kan digitala hagar skapas och justeras efter behov. Förhoppningen är att den biologiska mångfalden gynnas och att fler djur får beta, men framför allt minskar kostnaderna för stängsling och mer svårtillgängliga marker kan användas.
– Möjligheten att använda virtuella elstängsel kan bidra till en ökad konkurrenskraft inom nötkötts-, mjölk- och lammproduktionen, med ett bibehållet djurskydd, säger landsbygdsminister Peter Kullgren i ett pressmeddelande.
LRF ser anmälan som en stor framgång och menar att det stärker ”Sveriges position som världsledande inom djurvälfärd”.
– Det ger lantbrukare nya möjligheter att bedriva flexibel och hållbar betesdrift, samtidigt som det stärker djurvälfärden och bidrar till ökad biologisk mångfald, säger LRF:s vice förbundsordförande Mikaela Johnsson.
Vissa individer kan stressas mer
Djurskyddet Sverige, en ideell organisation som arbetar för ökad djurvälfärd, menar att beslutet att godkänna virtuella stängsel är förhastat.
– Detta är ett både oansvarigt och oseriöst beslut av regeringen. Mest upprörd blir jag över att man påstår att det finns en vetenskaplig grund till beslutet, detta är inte sant, säger Djurskyddet Sveriges sakkunniga Emma Brunberg, i en kommentar i tidningen Djurskyddet.
När djuret – med en transponder med inbyggd GPS runt halsen – närmar sig gränsen ger halsbandet ifrån sig ett ljud som ska få djuret att gå tillbaka. Om djuret inte reagerar är nästa steg en elektrisk stöt. En svaghet i de studier som utvärderat effekten som virtuella stängsel har på djurens stress är att de individer som har lätt för inlärning inte har jämförts med de som har svårare och därmed utsätts för fler elstötar, menar Djurskyddet Sverige.
”Behövs mer forskning”
Som stöd för beslutet hänvisar regeringen och Sverigedemokraterna bland annat till Elisabeth Nilssons konkurrenskraftsutredning. I remissrundan som avslutades i våras framhöll Jordbruksverket i sitt yttrande att mer forskning behövs. Även SLU föreslår att man avvaktar en ändring i djurskyddsförordningen och prioriterar området vid framtida fördelning av forskningsmedel. Djurskyddet anser att utredningen är ”slarvigt utförd och har stora brister” i sin genomgång av just virtuella stängsel.
– Man har valt att ta upp ett fåtal studier, men helt valt att ignorera den stora mängd vetenskapliga studier som visat på problem med systemet. Att det behövs mer forskning för att garantera djurvälfärden har vi, liksom flertalet tunga remissinstanser, lyft. Att köra över dessa visar både på brist på respekt och kunskap, säger Emma Brunberg.
Ambitionen från regeringens sida är att virtuella elstängsel ska kunna användas från och med den 1 januari 2026.