Jämställdhet och kvinnors roll i klimatarbetet får inte hamna i skymundan när världen nu samlas till klimattoppmötet COP30. Det skriver UN Women, som föreslår en handlingsplan.
När FN:s klimatmöte COP30 inleds i Belém i Brasilien uppmanar UN Women världens ledare att anta en kraftfull och välfinansierad handlingsplan för jämställdhet. Organisationen varnar för att jämställdhetsfrågor riskerar att hamna i skymundan i klimatförhandlingarna.
– Om världens ledare misslyckas med att anta en stark handlingsplan för jämställdhet riskerar det att bli ett bakslag för jämställdhetsarbetet och mänskliga rättigheter, underminera hårt vunna framsteg och sända signalen att kvinnors ledarskap och erfarenheter är förbrukningsvaror i klimatarbetet, säger Sarah Hendriks, chef för policy- och programavdelningen på UN Women, i en kommentar.
I samband med att COP30 öppnade i dag den 10 november presenterade UN Women en ny analys som jämför 32 nationella klimathandlingsplaner (NDC). Analysen granskar framsteg och brister inom sex områden: ekonomisk trygghet, obetalt omsorgsarbete, hälsa, könsbaserat våld, deltagande och ledarskap samt integration av jämställdhet. Resultaten visar att de flesta länder erkänner kvinnors särskilda sårbarhet inför klimatförändringar, men färre uppmärksammar kvinnors roll i lösningarna eller har en heltäckande jämställdhetsstrategi.
UN Women uppmanar länderna som deltar i COP30 att anta en handlingsplan som:
• angriper de bakomliggande orsakerna till ojämlikhet och klimatsårbarhet, med fokus på ansvar och genomförande
• tilldelas tillräckliga resurser
• skyddar och stärker kvinnors och flickors rättigheter
• värnar mänskliga rättigheter och civilsamhällets utrymme, och erkänner kvinnliga miljöförsvarare som avgörande för klimaträttvisa
– Antagandet av en stark handlingsplan för jämställdhet vid COP30 kommer att bli ett avgörande ögonblick för världens engagemang för jämställdhet – och för FN:s klimatprocess som en plattform för inkluderande och rättighetsbaserad styrning, säger Sarah Hendriks vid UN Women.
