Prenumerera

Logga in

Radar · Politik

Kritik mot propositionen om att återkalla medborgarskap

Henrik Vinge (SD) och Gunnar Strömmer (M).

Under fredagen la regeringen fram en proposition som bland annat innebär att gängkriminella kan fråntas sitt medborgarskap om de begår allvarliga brott. Men propositionen innehåller flera grundlagsändringar, som har fått kritik från flera håll. 

Eftersom medborgarskapet är en grundlagsskyddad rättighet så är det en grundlagsproposition som regeringen och Sverigedemokraterna la fram under fredagen. Den bygger på de förslag som den parlamentariska grundlagskommittén la fram tidigare i år, men har också ett tillägg, som vi återkommer till längre ner. 

Rent konkret handlar propositionen om att kunna frånta det svenska medborgarskapet från personer som begått allvarliga brott och som har dubbla medborgarskap. Det rör sig till exempel om gängkriminella, men kan också handla om som personer som begått brott som allvarligt hotar Sveriges säkerhet och brott som till exempel högförräderi, spioneri och folkmord.

Medborgarskapet ska också kunna fråntas den som har skaffat det genom fusk eller hot. 

Regeringen vill även ändra i grundlagen så att det blir straffbart att delta i ett kriminellt gäng på samma sätt som det är straffbart att delta i en terroristorganisation. Därför innehåller förslaget även en ändring i den grundlagsskyddade föreningsfriheten.

Tar in det luddiga begreppet ”vitala intressen”

Men förslaget stannar inte där. Så sent som i maj i år tillsatte regeringen en snabbutredning om att även kunna frånta medborgarskapet för personer som ha dubbla medborgarskap och har begått brott som allvarligt hotar statens ”vitala intressen”. Denna formulering fanns inte med i det ursprungliga förslaget, eftersom oppositionen motsade sig detta. 

Bland annat sa riksdagsledamoten Amalia Rud Stenlöf (S), som suttit med i den parlamentariska grundlagskommittén, i en riksdagsdebatt i januari att ”vi socialdemokrater kan inte lita på vad Sverigedemokraterna i framtiden definierar som vitala intressen”, rapporterade då ETC

Nu när förslaget presenterats hörs fortfarande en viss kritik. Amalia Rud Stenlöf (S) säger till SVT nyheter att Socialdemokraterna inte har något emot förslaget om att i vissa fall kunna återkalla svenska medborgarskap, men att Gunnar Strömmers hantering av ärendet har varit ”urusel”.

– Han har försökt snabba på den här processen så att det blir en bricka i ett politiskt spel i stället för att sätta sig ner med Socialdemokraterna och försöka komma överens om hur vi kan träffa grundlagsbeslut i bred enighet, säger hon.

”Sabotage” kan bli en av grunderna för återkallande

Vänsterpartiet och Miljöpartiet är båda emot förslaget sedan tidigare. ”Det är omöjligt att begripa vilka personer som kan komma i fråga för att bli av med sitt medborgarskap. Det är oacceptabelt”, skrev Jessica Wetterling (V), ledamot i Konstitutionsutskottet, enligt ETC. 

Miljöpartiet å sin sida har uttryck oro över den del som innebär att föreningsfriheten begränsas, vilket skulle göra det möjligt att förbjuda deltagande i kriminella organisationer. Partiet menar att det är alltför otydligt vilka som skulle omfattas av denna förändring. 

Advokaten och frilansskribenten Silas Aliki kritiserar också propositionen. På sitt Intagramkonto skriver hen att ”i propositionen nämns att brott som kan vara aktuella för att frånta medborgarskap är sådana som ligger i 13 kap brottsbalken. Där återfinns sabotage, som ett antal klimataktivister dömts för, samt blåljussabotage, en gummiparagraf som fått hård kritik för att den i princip kriminaliserar civil olydnad.”

(En gummiparagraf är en paragraf i en lagtext som kan tolkas mycket brett och flexibelt och därmed bli godtycklig, reds. anm.)

Även Civil rights defenders har kritiserat att planerna på att införa dessa förändringar i grundlagen är för otydliga och inte specificerar vilka brott som kan anses allvarligt skada statens vitala intressen.

”Det öppnar upp för godtycklighet i tillämpningen och riskerar att bli oproportionerligt i förhållande till hur negativt individen kan drabbas. Det är väldigt oroväckande att utredningen nämner bland annat sabotage som en möjlig grund för återkallelse av medborgarskap, eftersom det är en lagstiftning som i allt större utsträckning används mot klimataktivister”, skrev organisationen i ett uttalande i januari. 

I regeringens proposition finns utöver förslagen om återkallat medborgarskap även ett förslag om att grundlagsskydda aborträtten. 

Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Prenumerera gratis på vårt
NYHETSBREV
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>
Till Syre >>