
Vatikanstaten och Italien har slutit ett avtal som innebär att en 430 hektar stor solcellspark ska byggas norr om Rom. Elen därifrån ska hjälpa Vatikanstaten i sin strävan att bli världens första koldioxidneutrala stat.
Med sina 44 hektar mitt i centrala Rom är Vatikanstaten världens minsta självständiga stat. Just där finns det inte plats för en stor solcellspark. Men sedan 50-talet finns ett område norr om Rom där Vatikanstaten har en slags dispositionsrätt, och där landet har basen för sin radiostation, som sänder nyheter över hela världen. Santa Maria Galeria har länge varit kontroversiellt, då de enorma radiomasterna har anklagats för att producera elektromagnetiska vågor som anses ha orsakat leukemi och andra hälsoproblem hos närboende. Ett rättsfall om det hela under 1990-talet slutade dock med att Vatikanstaten friades från ansvar.
Nu har staten istället fått grönt ljus från Italien att börja bygga en solcellspark på området. Parken beräknas bli 430 hektar, och kommer utformas på så sätt att man kan fortsätta med jordbruk på området, rapporterar AP. Förhoppningarna är att solcellsparken ska producera tillräckligt mycket el för att kunna göra Vatikanstaten helt koldioxidneutral, ett mål som staten haft sedan 2007.
Planerna på en solpark påbörjades av den förre påven, Franciskus, som sedan länge gjort sig känd för sitt engagemang i gröna frågor. Den nuvarande påven, Leo XIV, för den traditionen vidare. Under juli månad höll han vad som beskrivs som en första ”grön mässa” i sitt sommarresidens Castel Gandolfo söder om Rom, där man nyligen öppnat ett ekologiskt utbildningscenter. Mässan, kallad ”Mässa för omsorg av skapelsen”, ska läggas till i den lista av 49 mässor som utvecklats under århundraden för specifika ändamål, rapporterar Euronews.
I ett uttalande inför den katolska kyrkans årliga ”bönedag för skapelsen” så citerar påve Leo XIV den förre påvens encyklika (påvebrev) för miljön, som skrevs 2015: ”Orättvisa, brott mot internationell rätt och folkrätt, allvarliga ojämlikheter och den girighet som ger näring åt dem skapar avskogning, föroreningar och förlust av biologisk mångfald.” Han konstaterar vidare att kyrkan har ett engagemang för en ”integrerad ekologi”, och att miljörättvisa inte är en abstrakt eller sekundär angelägenhet utan en ”plikt född ur tron” för troende.