Hej!
Årets djurskyddsrapport från Jordbruksverket visar att det kommer in fler klagomål och görs fler beslut om djurförbud. Men samtidigt minskar antalet kontroller på plats, med mindre resurser. Djurskyddsverksamheten tappade tre heltidstjänster under 2023. Fast bristerna för djuren ligger på ungefär samma nivå. Som vanligt når länsstyrelserna inte upp till mål och krav om kontroller av minst 10 procent lantbruk med djur och minst en tredjedel verksamheter med försöksdjur.
Detta och mycket mer rapporteras det om i veckans nyhetsbrev!
Hör gärna av dig till mig om du vill lämna ett tips, eller har någon fråga, eller synpunkter via stina.lagerkvist@tidningensyre.se. Och håll dig uppdaterad på www.djurrattskollen.se och på vår Facebooksida Djurrättskollen.
Läs också gärna de här artiklarna i våra systertidningar:
Fempers: Sverige halkar efter i rättighetsarbetet för hbtqi-personer
LFT: Äldre naturbetesmarker bäst rustade för klimatförändringar
Global: Världens största koldioxiddammsugare startar på Island
PS. Hjälp till att rädda Syre! Presstödet är nu avskaffat och vi har startat det gröna presstödet, som inte bygger på ett otryggt stöd från den stat och regering vi granskar utan från alla som tycker det är viktigt med en frihetlig grön press. Läs mer om hur du kan bidra här.
Om du inte längre vill ha nyhetsbrevet kan du klicka på ”avregistrera” längst ned.
|