Välkommen till Syre helg!
Medieåret 2020 slutade med att en extremt uppsnackad bulletin presenterades och visade sig vara mer av en tråkigt utformad samlingsblogg för profilerade auktoritära, konservativa och nationalistiska skribenter än en dagstidning. Som väntat var det nästan bara opinionsskribenter från höger. Men några till vänster, som är tillräckligt mycket emot migration och klimatpolitik för att platsa, hade också plockas in för att visa på ”politisk bredd”.
I dag börjar vi medieåret 2021 med att utöka vår utgivning av Syre till att även omfatta helgerna. Med sex utgivningar i veckan, en för varje vardag och en på söndagen så kommer vi vara en komplett dagstidning. Vi kommer från nu att ha livebevakning 5.00–22.00 alla vardagar och 8.00–21.00 alla helger. Det kommer till skillnad mot Bulltein vara en fullvärdig tidning med både nyhetsbevakning och opinionsbildande,. Vi gör denna satsning för att nu mer än någonsin behöver vi en annan samhällsdiskussion, en annan journalistik, en annan opinionsbildning än den som Bulletinen, Kvartal, GP och allt vad de auktoritära medierna heter producerar. Det behövs frihetliga och gröna alternativ på den allt mer likriktade mediemarknaden.
Syre har, som ett resultat av samhällsströmmarna, pressats tillbaka under 1,5 år med indraget presstöd, rekonstruktion med mera. Men nu har vi, med stöd av er läsare, rest oss, borstat av dammet och går vidare med nya satsningar.
Syre är i mångt och mycket Bulletins motsats. Medan Bulletin samlar de auktoritära samlar vi inte bara gröna skribenter utan även frihetliga krönikörer från både höger och vänster. Medan Bulletin satsar på kända auktoritära opinionsbildare med stora följarskallor satsar vi på kvalitetsjournalistik som innehåller såväl rapporterande nyhetsbevakning som opinionstexter. På ledarplats har vi sedan start varit frihetligt gröna och i dagens ledare utvecklar jag vad det innebär och varför det är det tydligaste motsatsen till de nationalistiska krafterna.
Först ut i våra satsningar är den helgsatsning som du nu kan läsa början av här. På nyhetsplats kommer vi, med Madeleine Johansson och Troy Enekvist i spetsen, ha en bred helgbevakning men med extra fokus på frågor runt om migration, djurrätt, basinkomst, frihet och integritet samt miljö. Det är områden som vi ska vara bäst på. Vi har redan en djurrättsredaktör och fördjupningssidan djurrattskollen.se för alla som är extra intresserade av djurrätt. Under de närmaste veckorna kommer vi göra motsvarande satsning för de andra ämnena och starta basinkomstkollen, miljökollen, frihetskollen och migrationskollen.
Välkommen till Syre Helg
Lennart Fernström
Chefredaktör och utgivare
|