Läs tidningen
 

Hej Syreprenumerant!

De senaste dagarna har en märklig debatt om huruvida SD är brunt eller ej dykt upp. Hur kan det ens vara en fråga? Om Åkesson är nazist kan han förstås bara själv svara på. Men det är ett tveklöst faktum att SD har sina rötter i nazismen och att det inom partiet gång på gång dyker upp personer som förnekar förintelsen, bär nazistsymboller, heilar och deltar eller ger bidrag till uttalat nazistiska organisationer. Ja, en tidigare företrädare, Tina Hallgren Bengtsson, har till och med talat i kommunfullmäktige i nazistuniform.

Tror ni detta bara är historia och något partiet lämnat bakom sig? Inför senaste valet avslöjade Expo att 14 SD-kandidater varit medlemmar i nazistiska organisationer, spridit nazistisk eller grovt antisemitisk propaganda och så sent som i går avslöjades att en politisk sakkunnig vid Sverigedemokraternas riksdagskansli är aktiv i den rasideologiska organisationen Det fria Sverige.

Och nej, detta innebär inte att alla inom SD är nazister eller att Åkesson nödvändigtvis är det. Bara att han genom åren jobbat med och nära väldigt många som är det. Men inom SD finns allt från bara allmänt främlingsfientliga, rasister och högerpopulister till mer ideologiska nationalister, nazister och fascister. Det senare syns inte minst i partiets ambitioner att styra media, avsätta polis- och myndighetschefer som inte ses ideologiskt renläriga och på olika sätt montera ner den liberala demokratin och det öppna samhället. På samma sätt som vi sett ske i Ungern och Polen. Det bästa samlingsnamnet för dessa grupper är bruna. Att det sedan är olika nyanser av det bruna, och att bara en del kommer från den nazistiska världen som SD:s grundare tillhörde, gör varken partiet eller Åkesson mindre brunt.  I veckans ledare frågar jag: Om SD inte är brunt, vilken politisk färg har de i så fall?

Några av alla som drabbats av SD:s framfart, och andra partiers försöka att triangulera med dom, är de afghanska ungdomarna. Åtta av dom, som i princip fått löfte om fast anställning, fick sparken från Apotea precis innan deras provanställning skulle övergå i fast jobb. ”De lurade och utnyttjade oss”, säger en av ungdomarna. Katarina Andersson och Seda Aksoy har tittat närmare på vad som hänt.

En som garanterat inte hade gillat SD är Mikhail Bakunin, en av anarkismens viktigaste tänkare och aktivister. Jerker Jansson har gjort en omöjlig intervju med honom.

Sist i tidningen skriver Birger Schlaug om när Försvarsmakten för några år sedan stoppade 700 vindkraftverk i Hanöbukten efter åtta års förberedelser. Därefter stoppade man ytterligare en vindkraftpark. Totalt skulle dessa två parker gett el till 1 200 000 hushåll. Betydligt mer än vad kärnkraftverket i Barsebäck gav. 

Som vanligt kan du som prenumerant läsa om detta och mycket mer redan nu i veckans magasin. Du hittar det som blädderbar PDF här.

Trevlig läsning,

Lennart Fernström
Chefredaktör 

 

PS Vill du inte ha detta nyhetsbrev klickar du på länken längst ner i mejlet och avanmäler dig. Observera att du bara avanmäler dig från nyhetsbrevet Syre Magasin. Vill du avanmäla dig från våra andra nyhetsbrev gör du det på länkarna i de breven. DS