Hej Syreprenumerant!
I förra veckan avstyrkte Lagrådet, som en av flera flera remissinstanser, regeringens förslag till undantagslag för Cementas kalkbrytning. Enligt Lagrådet kan regeringens förslag strida mot grundlagen och riskerar skada tilltron till rättssystemet. Dessutom kritiseras den extremt korta remisstiden på tre dagar.
Trots det meddelade regeringen i går att de kommer gå vidare, köra över rättssystemet och ge Cementa möjlighet att fortsätta med sin djupt skadliga verksamhet. I dagens ledare skriver jag att det här är ganska typiskt för den regering som kallar sig grön men domineras av ett tillväxtfundamentalistiskt storföretagarparti. Så kallade gröna satsningar är välkomna så länge de bidrar till att hjulen snurrar fortare, men aktiviteter som bromsar de skadliga verksamheterna är uteslutna. Även Mattias Gönczi tar upp regeringens haveri i Cementaaffären i en ledare.
Urfolk skyddar 80 procent av världens biodiversitet. Ändå har det hänt att de både tvångsförflyttats och trakasserats – i naturens namn. Men urfolken protesterar för sin rättmätiga del i världens klimat och miljöarbete. Och nu kan ett historiskt miljömöte i Marseille bli en vändpunkt. Syres miljöreporter Ossian Sandin var på plats.
Det var när Ragnhild Larsson ställde sig själv frågan vad hon skulle göra med resten av sitt liv som hon insåg att det var klimatet som var viktigare än allt annat. Hösten 2015 startade hon den uppskattade Klimatpodden och tre år senare blev hon klimataktivist i Extinction rebellion. På veckans I blickfånget har Peter Al Fakir pratat med henne.
Välkommen till veckans pappersmagasin med det bästa från tidningensyre.se. Som prenumerant kan du som vanligt läsa magasinet redan nu som blädderbar PDF här.
Trevlig läsning,

Lennart Fernström
Chefredaktör
PS Vill du inte ha detta nyhetsbrev klickar du på länken längst ner i mejlet och avanmäler dig. Observera att du bara avanmäler dig från nyhetsbrevet Syre Magasin. Vill du avanmäla dig från våra andra nyhetsbrev gör du det på länkarna i de breven. DS
|