Migrationskollen 10 december
Hej!
Våldet på EU:s gränser fortsätter, konstaterar författarna bakom boken ”Black book of push-backs”. Svartboken gavs ut första gången i december 2020 och nu, två år senare, är det dags för en ny upplaga. EU-kommissionen har flera gånger sagt att de tar rapporterna om våld mot flyktingar på allvar, men ännu har ingenting förändrats i praktiken.
– 2020 publicerade vi den första svarta boken, med över 900 vittnesmål, och krävde ett slut på den kultur av straffrihet som omger kränkningar av mänskliga rättigheter i Europa. Två år senare fortsätter olagliga pushbacks att ske i oförminskad utsträckning att det finns mer och mer bevis: videos av gärningsmän som begår dessa brott, och hundratals vittnesmål. I den nya, utökade och uppdaterade upplagan av svartboken publicerar vi över 1 600 vittnesmål – detta är bara toppen av ett isberg för det finns hundratusentals berättelser som vi inte har hört. Vi på BVMN kräver återigen ett slut på denna praxis, att förövare hålls ansvariga och att alla individers mänskliga rättigheter respekteras, säger Hope Barker från nätverket Border violence monitoring network.
I en annan intervju från i veckan uttryckte Amnesty-forskaren Matteo de Bellis oro för att push-backs trots att de på pappret är olagliga tycks ha blivit allmänt accepterade.
– Det verkar som att en outtalad överenskommelse om att push-backs är okej tar allt tydligare form. Det är olagligt på pappret, men flera medlemsstater gör det trots det systematiskt och ingen gör någonting åt det. Inga överträdelseförfaranden riktas mot de här länderna, trots att de bryter mot EU-reglerna. Det kanske är den nya policyn: att detta accepteras. Det är skamligt, säger Matteo de Bellis, apropå EU:s nya handlingsplan för Medelhavet.
Läs också om att migrationsministern vill utvisa 100 000 personer från Sverige, protesterna i Iran och den positiva nyheten om att Migrationsverket kommer ge alla kvinnor från Afghanistan rätt att stanna i Sverige.
Trevlig helg!
|