Läs tidningen
 

Hej Syreprenumerant!

Det är onsdag och ett nytt magasin med det bästa från tidningensyre.se har lämnats till tryckeriet. Som vanligt kan du som inte kan vänta tills du har pappersmagasinet i din hand läsa det som blädderbar PDF här.  

Allt fler går över till växtbaserad mat i takt med att medvetenheten om köttproduktionens klimatpåverkan och djurens mående blir allt större. Men i den livsmedelsstrategi riksdagen klubbat är det ändå ett uttalat mål att öka produktionen av animalier. Olof Klugman tittar på veckans Zoom närmare på den svenska köttpolitiken.

Ivar Karlsson på Centralens Resebutik i Kalmar har förmedlat tågresor ut i Europa sedan 1960-talet. Något som har gjort honom till en legend för alla miljömedvetna resenärer. En av de svåraste prövningarna i hans arbetsliv har varit coronapandemin som tvärbromsade biljettförsäljningen. Nu ser han positivt på att folk ska börja åka tåg igen. Peter Al Fakir har pratat med honom på veckans I blickfånget.

Att politiker lever i sin egen bubbla utan erfarenhet från världen utanför och det som de beslutar om är en vanlig tes i det politikerförakt som sprids. Det kan man dock inte beskylla det nationalkonservativa blocket för när de nu alltmer envist bestämt sig för att göra frågan om brott och straff till valets främsta fråga. I veckans ledare skriver jag om gangstergänget till höger.

Sist i tidningen blickar Birger Schlaug tillbaka med anledning av att Miljöpartiet fyller 40 år.

Trevlig läsning,

Lennart Fernström
Chefredaktör 

 

PS Vill du inte ha detta nyhetsbrev klickar du på länken längst ner i mejlet och avanmäler dig. Observera att du bara avanmäler dig från nyhetsbrevet Syre Magasin. Vill du avanmäla dig från våra andra nyhetsbrev gör du det på länkarna i de breven. DS