Läs tidningen
 

Hej Syreprenumerant!

Nästa vecka är det midsommar och vi gör uppehåll en vecka med pappersutgivningen. Men som vanligt läser du oss varje dag på tidningensyre.se och i appen. Veckans magasin har du också som vanligt som blädderbar PDF här.

Både de högerextrema och konspirationsrörelserna växer i såväl världen i stort som i Sverige. Det är en läskig utveckling, men inte desto mindre viktig att bevaka. Därför gör vi nu bevakningen av dessa grupper till vårt sjunde fokusområde och har för det rekryterat Daniel Vergara som de senaste 11 åren har jobbat på Expo. I sin första artikel i Syre har han tittat närmare på den högerextrema mediesajten Exakt24:s uthängningskampanj av klimataktivister. I chattrum fyllda av följare med nazistiska symboler och nazistisk retorik om rasförrädare uppmanas till infiltration och att söka boende hos en ungdomsgrupp.

Skogar ovärderliga för klimat och biologisk mångfald ödeläggs på grund av vår konsumtion.

Med ny lagstiftning vill EU ändra på det. Syres granskning visar dock att Sverige sätter hälarna i marken. ”Det är beklagligt”, säger Per Larsson, skogsexpert på WWF i veckans andra Zoom.

Om de kraven Erdogan ställer varit kända i förväg hade den finländska ansökan till Nato inte skickats in, om vi ska tro Finlands president Sauli Niinistö. Och utan den hade knappast Sverige heller ansökt, eftersom båda länderna varit tydliga med att de vill in i Nato tillsammans. Något som Niinistö också står fast vid. Enligt honom är det inte aktuellt för Finland att gå före eller utan Sverige, trots att Turkiet är hårdare i kravställningen mot Sverige.

Det är ett svindlande uttalande av Finlands president, kan det verkligen vara så att finska (och svenska) politiker, trots alla varningar, inte förstod problemen med att vilja gå in i en militärallians med ett land som Turkiet? Visserligen var euforin total och debatten i det närmaste noll mellan politiker och i media, men ändå? Någon slags säkerhetsanalys måste väl ändå gjorts bakom de glättiga fasaderna?

Det är i alla fall storsint av Niinistö att nu erkänna att det var ett misstag att lämna in ansökan. Nu väntar vi bara på att Sveriges regering följer Finland även i detta, och att de sedan gemensamt tar nästa steg och drar tillbaka ansökan och samtidigt stärker arbetet för kurderna och de mänskliga rättigheterna. Det vore en välgärning för den internationella säkerheten och humanismen. Så skriver jag i min ledare. 

Detta och mycket mer läser du om i veckans magasin.

Lennart Fernström
Chefredaktör 

PS. Vill du slippa detta nyhetsbrev från oss klickar du här och bockar ur Syres veckomagasin under Redaktionens val. Där kan du även anmäla dig till eller ta bort dig från våra andra nyhetsbrev. DS