Hej Syreprenumerant!
Ute i världen pågår val i USA, kriget i Ukraina och klimatmötet i Sharm el-Sheikh, här hemma står budgeten och sjunkande (!) elpriser i fokus. Syre följer med i nyhetsflödet men vi gör det ur vår egen vinkel där både det korta och det långa perspektivet kommer med. Vi riktar också blicken mot de viktiga frågor som hamnat på skuggsidan. I denna veckas I blickfånget träffar vi Beatrice Eriksson som kämpar för att få hem svenska barn från lägren i Syrien. ”Om man stöter på en situation där man skulle kunna bidra och har möjlighet till det måste man också göra det”, säger hon.
Hon var en viktig pusselbit när de så kallade Skråmobarnen räddades från det ökända flyktinglägret Al-hol. Historien om Patricio Galvez sju föräldralösa barnbarn väckte stor uppmärksamhet i svenska medier och fler barn skulle få komma hem men därefter har både den politiska viljan och medieintresset svalnat.
Liksom många andra är Beatrice Eriksson orolig för vart Sverige är på väg, att se ”den stora invandringen” som vårt största problem är ett stort mörker menar hon. I veckans Zoom har vi gått på djupet med vad kursändringen i politiken kommer innebära i praktiken. Enligt de experter Syres reporter Erik Pettersson pratar med leder den nya regeringens politik bland annat till en ändrad syn på våra medmänniskor, en försämrad jämställdhet och sänkta klimatambitioner.
Nyligen drog årets klimatmöte Cop27 igång i Sharm el-Sheikh och dit åker Sveriges nya miljöminister Romina Pourmokhtari (L) med en regeringsportfölj ”blytung av klimatsvek” skriver Syres krönikör, den före detta riksdagsledamoten (V) Jens Holm, i en krönika. Även om inget industrialiserat land gör tillräckligt är det ändå ovanligt med länder som gör så tydliga försämringar av klimatpolitiken som vår regering gör nu menar han.
Och i Sharm el-Sheikh växer sprickan mellan rika och fattiga länder och många varnar för att bristen på tillit kan ställa till stora problem i förhandlingarna. Fattiga länder drabbas ju mest av uppvärmningen – med till exempel översvämningar och uttorkad mark – samtidigt som de rika länderna inte minskar sina utsläpp som förväntat och ej heller infriar löften om klimatstöd.
Detta var några exempel ur veckans fullmatade magasin, som kommer som pdf med detta mejl och kanske också på papper i din brevlåda. Följ oss också på våra sociala medier och på tidningensyre.se för nya uppdateringar om bland annat utvecklingen på Cop27.
Trevlig läsning!

Benita Eklund
Redaktionschef
PS. Vill du avanmäla detta nyhetsbrev från oss klickar du här och bockar ur Syres veckomagasin under Redaktionens val. Där kan du även anmäla dig till eller ta bort dig från våra andra nyhetsbrev. DS
|