Hej!
Nu har vår nya krönikör Therese Lindgren börjat skriva för oss. Jätteroligt! I blickfånget berättar hon om sin kamp för djuren. Läs vår intervju och hennes allra första krönika!
I veckan meddelade också regeringen att de vill rapportera in en halverad vargstam till EU. WWF är mycket kritiska till försöket att få minska vargstammen så drastiskt.
Detta och mycket mer kan du läsa om i veckans nyhetsbrev. Håll tillgodo!
Hör gärna av dig till mig om du vill lämna ett tips, eller har någon fråga, eller synpunkter via stina.lagerkvist@tidningensyre.se. Och håll dig uppdaterad på www.djurrattskollen.se och på vår Facebooksida Djurrättskollen.
Läs också gärna de här artiklarna i våra systertidningar:
Fempers: Två miljarder kvinnor står helt utan socialt skyddsnät
LFT: Kartläggning av insekter ska ge mer kunskap om deras roll i ekosystemen
Global: 170 länder missar FN:s deadline om naturlöften
PS. Du kan fortsatt hjälpa Syre genom att prenumerera eller bidrag till Det gröna presstödet, som inte bygger på ett otryggt stöd från den stat och regering vi granskar utan från alla som tycker det är viktigt med en frihetlig grön press.
Om du inte längre vill ha nyhetsbrevet kan du klicka på ”avregistrera” längst ned.
|